Présent preesens

download Présent preesens

of 40

  • date post

    19-May-2015
  • Category

    Education

  • view

    244
  • download

    1

Embed Size (px)

description

Pronoms personnels et formation de l'indicatif présent en finnois - Persoonapronominit ja indikatiivin preesensin muodostus suomeksi

Transcript of Présent preesens

  • 1. Pronoms personnels et indicatif prsentPersoonapronominit ja indikatiivi preesens18 mars 2012 18. maaliskuu 2012Benot Bourbeau

2. Plan/ohjelmaPronoms personnels/persoonapronominit Conjugaisons/verbien taivutukset 3. Pronoms personnels/persoonapronominitEn finnois, vous devez utiliser les pronoms personnels la troisime personne. Les pronoms personnels la premire et la deuxime personne sont facultatifs.Olette pakko kytt kolmen persoonan persoonapronominit. Yhden ja kahden persoonan pronominit ovat vallinaiset. 4. Pronoms personnels/persoonapronominitSingulier/yksikk Pluriel/monikko 1re personne/ 1. persoonaMinMe 2e personne/ 2. persoonaSinTe 3e personne/ 3. persoonaHn/seHe/ne 5. Conjugaisons/verbien taivutuksetAbrviations/lyhenteet Personne = p. / persoona = p. Singulier = s. / yksikk = y. Pluriel = pl. / monikko = m. Radical = r. / vartalo = v. 6. Conjugaisons/verbien taivutukset1er groupe/1. tyyppiVerbes se terminant avec deux voyellesVerbeissa on kaksi vokaalia lopussa Par exemple/esimerkiksi:Antaa (donner), puhua (parler), sanoa (dire) Radical = infinitif dernire voyelleVartalo = infinitiivi viimeinen vokaali 7. Conjugaisons/verbien taivutukset 1er groupe 1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r. + dernire voyelle.1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte.3 p. pl. = r. + vat/vt (harmonie vocalique). 8. Conjugaisons/verbien taivutukset 1. tyyppi 1 p. y. = v. + n.2 p. y. = v. + t. 3 p. y. = v. + viimeinen vokaali. 1 p. m. = v. + mme.2 p. m. = v. + tte. 3 p. m. = v. + vat/vt (vokaaliharmonia). 9. Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: puhua (parler) 1re p. s./1. p. y.: Puhu/a puhun2e p. s./2. p. y.: Puhu/a puhut3e p. s./3. p. y.: Puhu/a hn puhuu 1re p. pl./1. p. m.: Puhu/a puhumme 2e p. pl./2. p. m.: Puhu/a puhutte 3e p. pl./3. p. m.: Puhu/a he puhuvat 10. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: sanoa (dire) 1re p. s./1. p. y.: Sano/a sanon 2e p. s./2. p. y.: Sano/a sanot3e p. s./3. p. y.: Sano/a hn sanoo 1re p. pl./1. p. m.: Sano/a sanomme 2e p. pl./2. p. m.: Sano/a sanotte 3e p. pl./3. p. m.: Sano/a he sanovat 11. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: kysy (questionner) 1re p. s./1. p. y.: Kysy/ kysyn2e p. s./2. p. y.: Kysy/ kysyt3e p. s./3. p. y.: Kysy/ hn kysyy1re p. pl./1. p. m.: Kysy/ kysymme2e p. pl./2. p. m.: Kysy/ kysytte 3e p. pl./3. p. m.: Kysy/ he kysyvt 12. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: sil (mettre en conserve) 1re p. s./1. p. y.: Sil/ siln2e p. s./2. p. y.: Sil/ silt 3e p. s./3. p. y.: Sil/ hn sil1re p. pl./1. p. m.: Sil/ silmme2e p. pl./2. p. m.: Sil/ siltte3e p. pl./3. p. m.: Sil/ he silvt 13. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: kaivaa (creuser) 1re p. s./1. p. y.: Kaiva/a kaivan2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a kaivat3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a hn kaivaa1re p. pl./1. p. m.: Kaiva/a kaivamme2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a kaivatte 3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a he kaivavat 14. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: kaivaa (creuser) 1re p. s./1. p. y.: Kaiva/a kaivan2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a kaivat3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a hn kaivaa1re p. pl./1. p. m.: Kaiva/a kaivamme2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a kaivatte 3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a he kaivavat 15. Conjugaisons/verbien taivutuksetAlternance consonantique/astevaihtelu: antaa(donner) 1re p. s./1. p. y.: Anta/a annan2e p. s./2. p. y.: Anta/a annat3e p. s./3. p. y.: Anta/a hn antaa1re p. pl./1. p. m.: Anta/a annamme2e p. pl./2. p. m.: Anta/a annatte 3e p. pl./3. p. m.: Anta/a he antavat 16. Conjugaisons/verbien taivutukset 2e groupe (verbes en da/d)1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r.1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte.3 p. pl. = r. + vat/vt (harmonie vocalique).Radical = Infinitif da/d 17. Conjugaisons/verbien taivutukset 2e groupe (verbes en da/d)1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r.1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte.3 p. pl. = r. + vat/vt (harmonie vocalique).Radical = Infinitif da/d 18. Conjugaisons/verbien taivutukset 2. tyyppi (da/d verbit) 1 p. y. = v. + n.2 p. y. = v. + t.3 p. y. = v. 1 p. m. = v. + mme.2 p. m. = v. + tte. 3 p. m. = v. + vat/vt (vokaaliharmonia). Vartalo = Infinitiivi da/d 19. Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: juoda (boire)1re p. s./1. p. y.: Juo/da juon 2e p. s./2. p. y.: Juo/da juot3e p. s./3. p. y.: Juo/da hn juo1re p. pl./1. p. m.: Juo/da juomme2e p. pl./2. p. m.: Juo/da juotte3e p. pl./3. p. m.: Juo/da he juovat 20. Conjugaisons/verbien taivutukset Exception/poikkeus: nhd (voir) 1re p. s./1. p. y.: Nh/d nen 2e p. s./2. p. y.: Nh/d net3e p. s./3. p. y.: Nh/d hn nkee 1re p. pl./1. p. m.: Nh/d nemme 2e p. pl./2. p. m.: Nh/d nette 3e p. pl./3. p. m.: Nh/d he nkevt 21. Conjugaisons/verbien taivutuksetException/poikkeus: tehd (faire) 1re p. s./1. p. y.: Teh/d teen2e p. s./2. p. y.: Teh/d teet 3e p. s./3. p. y.: Teh/d hn tekee1re p. pl./1. p. m.: Teh/d teemme2e p. pl./2. p. m.: Teh/d teette3e p. pl./3. p. m.: Teh/d he tekevt 22. Conjugaisons/verbien taivutukset 3e groupe (consonne + a/) 1 p. s. = r. + en. 2 p. s. = r. + et. 3 p. s. = r. + ee.1 p. pl. = r. + emme.2 p. pl. = r. + ette.3 p. pl. = r. + evat/evt (harmonie vocalique).Radical = infinitif consonne + a/. 23. Conjugaisons/verbien taivutukset 3. tyyppi (konsonantti + a/) 1 p. y. = v. + en. 2 p. y. = v. + et. 3 p. y. = v. + ee. 1 p. m. = v. + emme.2 p. m. = v. + ette.3 p. m. = v. + evat/evt (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi konsonantti + a/. 24. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: pest (laver)1re p. s./1. p. y.: Pes/t pesen 2e p. s./2. p. y.: Pes/t peset 3e p. s./3. p. y.: Pes/t hn pesee 1re p. pl./1. p. m.: Pes/t pesemme2e p. pl./2. p. m.: Pes/t pesette3e p. pl./3. p. m.: Pes/t he pesevt 25. Conjugaisons/verbien taivutuksetAlternance consonantique/astevaihtelu: ajatella (penser)1re p. s./1. p. y.: Ajatel/la ajattelen 2e p. s./2. p. y.: Ajatel/la ajattelet 3e p. s./3. p. y.: Ajatel/la hn ajattelee 1re p. pl./1. p. m.: Ajatel/la ajattelemme 2e p. pl./2. p. m.: Ajatel/la ajattelette3e p. pl./3. p. m.: Ajatel/la he ajattelevat 26. Conjugaisons/verbien taivutuksetException/poikkeus: olla (tre)1re p. s./1. p. y.: Ol/la olen 2e p. s./2. p. y.: Ol/la olet3e p. s./3. p. y.: Ol/la hn on1re p. pl./1. p. m.: Ol/la olemme2e p. pl./2. p. m.: Ol/la olette 3e p. pl./3. p. m.: Ol/la he ovat 27. Conjugaisons/verbien taivutuksetException/poikkeus: olla (tre)1re p. s./1. p. y.: Ol/la olen 2e p. s./2. p. y.: Ol/la olet3e p. s./3. p. y.: Ol/la hn on1re p. pl./1. p. m.: Ol/la olemme2e p. pl./2. p. m.: Ol/la olette 3e p. pl./3. p. m.: Ol/la he ovat 28. Conjugaisons/verbien taivutukset4e groupe (verbes en ta/t)1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r. ou r. + a/.1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte.3 p. pl. = r. + vat/vt (harmonie vocalique). Radical = infinitif t. 29. Conjugaisons/verbien taivutukset4. tyyppi (ta/t verbit)1 p. y. = v. + n.2 p. y. = v. + t.3 p. y. = v. vai v. + a/. 1 p. m. = v. + mme. 2 p. m. = v. + tte. 3 p. m. = v. + vat/vt (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi t. 30. Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: salata (cacher) 1re p. s./1. p. y.: Sala/t/a salaan 2e p. s./2. p. y.: Sala/t/a salaat 3e p. s./3. p. y.: Sala/t/a hn salaa 1re p. pl./1. p. m.: Sala/t/a salaamme 2e p. pl./2. p. m.: Sala/t/a salaatte 3e p. pl./3. p. m.: Sala/t/a he salaavat 31. Conjugaisons/verbien taivutuksetPar exemple/esimerkiksi: katketa (couper)1re p. s./1. p. y.: Katke/t/a katkean 2e p. s./2. p. y.: Katke/t/a katkeat 3e p. s./3. p. y.: Katke/t/a hn katkeaa1re p. pl./1. p. m.: Katke/t/a katkeamme2e p. pl./2. p. m.: Katke/t/a katkeatte3e p. pl./3. p. m.: Katke/t/a he katkeavat3e p. s. = aa/ / 3. p. y. = aa/ 32. Conjugaisons/verbien taivutuksetAlternance consonantique/astevaihtelu: kadota (disparatre)1re p. s./1. p. y.: Kado/t/a katoan 2e p. s./2. p. y.: Kado/t/a katoat 3e p. s./3. p. y.: Kado/t/a hn katoaa1re p. pl./1. p. m.: Kado/t/a katoamme2e p. pl./2. p. m.: Kado/t/a katoatte3e p. pl./3. p. m.: Kado/t/a he katoavat 33. Conjugaisons/verbien taivutukset5e groupe (verbes en ita/it)1 p. s. = r. + tsen.2 p. s. = r. + tset. 3 p. s. = r. ou r. + tsee. 1 p. pl. = r. + tsemme. 2 p. pl. = r. + tsette.3 p. pl. = r. + tsevat/tsevt (harmonie vocalique).Radical = infinitif ta/t. 34. Conjugaisons/verbien taivutukset 5. tyyppi (ita/it verbit)1 p. y. = v. + tsen.2 p. y. = v. + tset. 3 p. y. = v. vai v. + tsee.1 p. m. = v. + tsemme. 2 p. m. = v. + tsette.3 p. m. = v. + tsevat/tsevt (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi ta/t. 35. Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: valita (choisir) 1re p. s./1. p. y.: Vali/ta valitsen2e p. s./2. p. y.: Vali/ta valitset3e p. s./3. p. y.: Vali/ta hn valitsee1re p. pl./1. p. m.: Vali/ta valitsemme2e p. pl./2. p. m.: Vali/ta valitsette 3e p. pl./3. p. m.: Vali/ta he valitsevat 36. Conjugaisons/verbien taivutukset 6e groupe (verbes en eta/et) 1 p. s. = r. + nen.2 p. s. = r. + net. 3 p. s. = r. ou r. + nee. 1 p. pl. = r. + nemme.2 p. pl. = r. + nette.3 p. pl. = r. + nevat/nevt (harmonie vocalique). Radical = infinitif ta/t. 37. Conjugaisons/verbien taivutukset6. tyyppi (eta/et verbit)1 p. y. = v. + nen.2 p. y. = v. + net.3 p. y. = v. vai v. + nee. 1 p. m. = v. + nemme. 2 p. m. = v. + nette.3 p. m. = v. + nevat/nevt (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi ta/t. 38. Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: vanheta (vieillir)1re p. s./1. p. y.: Vanhe/ta vanhenen 2e p. s./2. p. y.: Vanhe/ta vanhenet 3e p. s./3. p. y.: Vanhe/ta hn vanhenee1re p. pl./1. p. m.: Vanhe/ta vanhenemme2e p. pl./2. p. m.: Vanhe/ta vanhenette3e p. pl./3. p. m.: Vanhe/ta he vanhenevat 39. Conjugaisons/verbien taivutuksetAlternance consonantique/astevaihtelu: aueta(ouvrir)1re p. s./1. p. y